Grāmatas jauniešiem

Latviešu autoru grāmatas

Māris Putniņš. Mežonīgie pīrāgi un apburtais kalns
Iznākusi sestā noslēdzošā daļa Mežonīgo pīrāgu grāmatu sērijā!
Bet tas nebūt nenozīmē, ka stāsts beidzas slikti. Vienkārši pēc kārtējiem neparastajiem piedzīvojumiem gan Englijā, gan Austerālijā, mežonīgie pīrāgi izlemj mainīt savu dzīvi.
Kapteinis Mordāns ar savu brigu “Speķa Lode” ir kļuvis Dienvidjūrā tik pazīstams un iemīļots, ka vairs īsti nespēj tur nodarboties ar ierasto laupīšanu. Tāpēc mežonīgie pīrāgi dodas uz tālākām jūrām un netālu no Englijas krastiem aplaupa karalienes Viktorijas VIII tējas kliperus. Ilgāku laiku pīrāgiem veicas labi, un viņi kļūst bezrūpīgi. Aizmirsuši papildināt šaujampulvera krājumus, viņi tiek ar visu brigu sagūstīti, tiesāti Englijā un nosūtīti uz katorgu tālajā Austerālijā. Tur viņi nonāk pazemes raktuvēs.
Magoņmaizīte, padzirdējusi par draugu nedienām, dodas viņus glābt. Ceļš līdz mežonīgo pīrāgu atbrīvošanai ir garš un pilns ar neparastiem piedzīvojumiem, taču beigās viss tomēr izdodas.


Ilmārs Šlāpins. Es nemāku, komatus
Dzejas krājumā tiek runāts par sāpīgo un svarīgo, īpaši neslēpjoties aiz "vieglās valodas", kas kalpo tikai kā ironija vai situatīvs elements un atgādina par to, cik grūta ir atklāta saruna starp pieaugušo un bērnu. Šajos dzejoļos nav tēmu, kas nebūtu piemērotas bērniem: tituldzejolis "Es nemāku, komatus" runā par mulsumu un neizpratni dzīves un ikdienas sīkumu priekšā, "Mamma kafejnīcā" – par vecāku nespēju būt kopā ar saviem bērniem, "Dibens no vates" stāsta par vainas apziņu, ko bērnā ieaudzina fiziski sodi. Viens no vecākajiem dzejoļiem – "Priekškamkarš" ir tapis Irākas kara priekšvakarā, "Zemesbrālis" un "Kara kāja" stāsta par karojošā patriotisma absurdumu, bet "Mana mamma vakaros raud" ir par situāciju, kad māte ir seksuālas vardarbības upuris un nespēj par to runāt ar savu bērnu. "Sarunas pie galda" un "Sarunas pludmalē" apspēlē tipisku pieaugušo un bērnu attiecību modeli, "Prātīgi padomi", "Dzīvesziņa" un "Tikumiskās attīstības pasniedzējam" ir sarkastiski "pareizo" uzskatu mācīšanas piemēri mājās un skolā, "Šis zēns ir zils" reflektē par dramatisko homoseksuāla bērna pieaugšanu. Eksistenciālas pārdomas satur dzejoļi "Laika upe" un "Piedzimt par kucēnu Birmā". Daudzi dzejoļi satur vārdiskus kalambūrus vai literāru atsauču elementus. Rinda dzejoļu ir rakstīti kā dziesmu teksti, daži no tiem jau ir ieguvuši savu mūziku – "Žēlabu dziesmiņa" ir izskanējusi LaLiGaBas ceremonijā Jēkaba Nīmaņa interpretācijā.


Sabīne Košeļeva. Vientulības ministrija
Krājumā “Vientulības ministrija” apkopoti griezīgi stāsti par to, kas jau no laika gala gan vieno, gan šķir visus cilvēkus, proti, vientulību. Tie esam mēs – stereotipu un baiļu valgos mītošas jaunas sievietes, nerealizējušies vīrieši, (bez)cerīgi mīlnieki, veci cilvēki un mazi bērni. Arvien atsvešināti no dzīves, apkārtējiem un sevis. Darām pāri cits citam un sev, pieprasām uzmanību un klīstam neceļos. Neliekamies mierā, iztaisāmies un bāžamies visām pudelēm par korķi. Kāpēc?
Atbilde jāmeklē katram pašam tekstu rindās un starp tām.

“Tie ir stāsti, kas pie manis nākuši lēni un grūti, jo ikkatrā no tiem esmu es pati, mana dzīve un tajā sastaptie cilvēki, kuri likuši pārdomāt un apšaubīt visa jēgu un satvaru, no dusmām spert zemes gaisā un arī raudāt. Man nav ne jausmas, ko ar to visu lai tālāk iesāk, bet skaidrs ir viens – šādi vairs neies cauri. Tāpēc rakstīšana man ir veids, kā atgaiņāties no vientulības, kā arī pateikt to, ko es ikdienā nepasaku.”

Sabīne Košeļeva latviešu literatūrā ienāca 2015. gadā ar romānu “Rīga–Maskava. 21. gadsimta mīlasstāsts”, kas tika nominēts Latvijas Literatūras gada balvai kategorijā “Spilgtākā debija”. Publicējas kultūras periodikā un piedalās Prozas lasījumos, savos darbos pētot tādus jautājumus kā garīga pieaugšana, savas vietas meklējumi, traumas dziedēšana, sabiedrības morāles vērtības, fiziska un psiholoģiska vardarbība, seksualitāte un citi attiecību aspekti.

Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.


Linda Nemiera. Kaķis otrpus ceļam
Leonīdu Fēliksu gaida karsta vasara. Viņa vislabprātāk to pavadītu jūras krastā vai vizinoties ar motociklu, tomēr darbi negaida. Leo priekšniece, baltkrievu ragana Viktorija dodas atvaļinājumā un uztic Leonīdai vadīt reklāmas aģentūru. Sāk nokārtoties arī privātā dzīve - simpātisks jauns paziņa izsaka piedāvājumu, kuram viņa diemžēl nespēj pretoties...

Tikmēr Tukuma pusē risinās baisi notikumi - ezera krastā pazuduši trīs jaunieši. Aizdomās par noziegumu tiek turēts vilkaču bars, un barvedis Rego Zvērs lūdz Leonīdas palīdzību, jo atkal nepieciešamas viņas īpašās spējas. Leo nāksies noskaidrot: ko tad īsti spēj paveikt sieviete-kaķis ar deviņām dzīvībām?

Kā zināt, kas gaida ceļa otrā pusē?

Grāmata "Kaķis otrpus ceļam" turpina sēriju par Leonīdas Fēliksas piedzīvojumiem, kurā jau iznākuši romāni "Kaķa lāsts", "Kaķis maisā" un "Kaķa koncerts".


Ārzemju autoru grāmatas

 

Ērina Hantere. Klanu kaķi: Pusnakts
SĀGA TURPINĀS!

TUMSA, GAISS, ŪDENS UN DEBESIS SATRICINĀS MEŽU LĪDZ PAŠĀM SAKNĒM.

Klanu kaķi jau vairākus gadalaikus ir dzīvojuši mierā un saticībā, bet nu Pērkona klana karotājs Kazenājnags uzklausa jaunu, draudīgu Zvaigznes klana pareģojumu, kas vēsta par drīzām briesmām.
Sešiem kaķiem ir jāuzsāk vēl nebijis ceļojums, meža liktenis no šī brīža ir izredzēto ķepās. Un, lai glābtu klanus, būs vajadzīgs viss viņu spēks, drosme un gudrība…

ĒRINU HANTERI iedvesmo mīlestība pret kaķiem un aizraušanās ar savvaļas dabu. Viņa dziļi ciena dabu visās tās izpausmēs un ar prieku rada mītiski krāšņās, aizraujošās “Klanu kaķu” sērijas grāmatas.

“Ērina Hantere ir paplašinājusi savu lielisko stāstu robežas un iekļāvusi arī spēcīgāku mistikas devu, padarot šīs grāmatas vēl aizraujošākas! ”
BookLoons

No angļu valodas tulkojusi Ieva Elsberga.


Kotrīna Zīle. Samainītais
Notikumi norisinās mūsdienās Viļņā, taču sižetu caurvij arī atsauces uz lietuviešu mitoloģiju un ticējumiem. Kādā ziemas dienā, kad Viļņas mākslas skolas pēdējā kursa audzēkņi gatavo karnevāla maskas Meteņiem, pilsētu pārņem pat ziemas apstākļiem neparasts sals un puteņi, un sešpadsmitgadīgie Gabija un Geds tiek ierauti savādu notikumu virpulī. "Ar šiem ļoti atšķirīgajiem jauniešiem sāk notikt neizprotamas lietas, un tikko modušās jūtas cenšas nomākt gluži neticami spēki. Vai spējat iedomāties, ka skolas pagraba tumsā var sastapt pašu Velnu, baltā drānā ietinusies Ģiltene mēdz ierasties gluži negaidīta, putni un mājdzīvnieki sāk uzvesties kā nešķīsti neradījumi.

Kotrīna Zīle ir lietuviešu rakstniece un māksliniece, kura rada darbus par mitoloģijas tēmām. Viņas debijas grāmata "Milzis mazulis" (Aukso žuvys, 2014) tika iekļauta labāko 2014. gada Lietuvas bērnu grāmatu pieciniekā; "Lielā būtņu grāmata" (Aukso žuvys, 2016) Grāmatu mākslas konkursā saņēma balvu kā 2016. gada skaistākā grāmata bērniem. "Samainītais" (2019) ir pirmā rakstnieces grāmata jauniešiem, viņa tai gan rakstījusi tekstu, gan veidojusi ekspresīvo vizuālo noformējumu. Grāmata mūsu kaimiņvalstī jau iekļauta 2019. gada labāko jauniešu grāmatu pieciniekā.


Merisa Meijere. Vintera
Klāt ilgi gaidītais “Mēness hroniku” atrisinājums!

Mēnesieši vienmēr ir apbrīnojuši princesi Vinteru, novērtēdami viņas laipno izturēšanos, atsaucību un sirsnību. Par spīti rētām, kas vijas pār meitenes seju, jaunā princese allaž bijusi skaistāka nekā viņas pamāte karaliene Levana.

Vintera ienīst pamāti un zina, ka Levana nicina viņas jūtas pret bērnības draugu izskatīgo pils gvardu Džasinu. Tomēr Vintera nav tik vārga, kā uzskata Levana, un jau gadiem ilgi pretojas pamātes iegribām. Kopā ar kiborgu-mehāniķi Sinderu un viņas draugiem Vinterai, iespējams, izdotos uzsākt revolūciju un uzvarēt karā, kas plosījies jau pārāk ilgi.

Vai Sindera, Skārleta, Kresa un Vintera spēs uzveikt Levanu un dzīvot ilgi un laimīgi?

No angļu valodas tulkojusi Laura Dreiže.


Kārena M. Makmanusa. Kāds no mums melo
Pieci skolēni dodas uz pēcstundām.

Tikai četri iziet no klases dzīvi.

Jeila Universitātes kandidāte Bronvina nekad nav publiski pārkāpusi nevienu noteikumu.

Sporta zvaigzne Kūpers ir pārliecināts par sevi tikai beisbola laukumā.

Sliktais zēns Neits pēc nākamā kļūmīgā soļa kļūs par noziedznieku.

Skaistumkaraliene Adija cenšas saglābt savu "ideālo" dzīvi.

Un atstumtais Saimons Beivjū vidusskolā ir izveidojis bēdīgi slavenu tenku blogu.

Saimons iet bojā 24 stundas pirms četrotnes vistumšāko noslēpumu publicēšanas internetā. Aizdomās tiek turēti visi četri skolēni, ar kuriem viņš atradās vienā telpā.
Savi noslēpumi ir katram no viņiem, bet cik tālu katrs ir gatavs iet, lai tos nosargātu?

Amerikāņu rakstniece Kārena K. Makmanusa ir žurnāliste, divu populāru jauniešu romānu autore. Viņas debijas romāns "Kāds no mums melo" jau drīz pēc iznākšanas kļuva par starptautisku bestselleru, tas tulkots 40 valodās.

No angļu valodas tulkojusi Laura Dreiže.


Uzziņu grāmatas

Tims Pīks. Pajautā astronautam
Kāda ir sajūta, lidojot ātrāk par lodi?
Kāpēc kosmosā jūs kļuvāt par 5 cm garāks?
Kā smaržo kosmoss?
Kad mēs staigāsim pa Marsu?
Kā kosmosā var nosvērties?
Kā es varu kļūt par astronautu?

"Gluži tāpat kā pagājušā gadsimta 60. gados, kad Apollo lidojumi kļuva par lielu lēcienu cilvēces attīstībā, mēs atkal esam sasnieguši jauna kosmisko pētījumu zelta laikmeta kulmināciju. Varam cerēt, ka turpmākajās desmitgadēs mēs izveidosim kolonijas uz Mēness, spersim kāju uz Marsa un aizlidosim Saules sistēmā tālāk, nekā jebkad esam bijuši. Šie cilvēces sapņi tagad ir sasniedzami, un mēs visi varam kļūt par šī ievērojamā ceļojuma dalībniekiem. Pēc atgriešanās no Starptautiskās kosmosa stacijas mani pārsteidza tūkstošiem cilvēku sirsnīgā reakcija, vēloties uzzināt vairāk par to, kāda tad īsti ir dzīve kosmosā.

Man tika uzdoti daudzi interesanti jautājumi par ikvienu kosmiskās misijas jomu, piemēram, “Kāda ir sajūta, riņķojot ap Zemi ar ātrumu gandrīz 28 000 km/h?”, “Kā jūs sagatavojāties bezsvara stāvoklim?” un “Kas notiktu, ja SKS trāpītu mikrometeoroīds?”.

Šajā grāmatā esmu detalizēti atbildējis uz šiem un daudziem citiem jautājumiem, stāstot par astronauta ikdienu – treniņiem, raķetes startu, iziešanu kosmosā un atgriešanos uz Zemes. Ceru, ka jums patiks šie mazie noslēpumi, zinātniskie fakti un ikdienā kosmosā piedzīvotie brīnumi. Un vēl es ceru, ka mans skatījums būs noderīgs nākamajai kosmosa ceļotāju paaudzei. Kas zina – varbūt pirmais cilvēks, kurš spers kāju uz Marsa, būs lasījis šo grāmatu."
Tims Pīks

TIMS PĪKS ir Eiropas kosmosa aģentūras (ESA) astronauts. Viņš 186 dienas strādāja Starptautiskajā kosmosa stacijā, 46./47. ekspedīcijas sastāvā veicot Principia misiju, un 2016. gada 18. jūnijā atgriezās uz Zemes. Tims Pīks ir arī lidotājs izmēģinātājs Lielbritānijas armijas Gaisa spēkos. Viņš ir nolidojis vairāk nekā 3000 stundas ar vairāk nekā 30 dažādiem lidaparātu modeļiem – gan helikopteriem, gan lidmašīnām. Tims ir daudzu Lielbritānijas zinātnisko, aviācijas un kosmosa apguves organizāciju biedrs. Viņš ir arī STEM (zinātnes, tehnoloģiju, inženierijas un matemātikas apmācību organizācijas) sūtnis. Par godu karalienes dzimšanas dienai Tims kļuvis par Svētā Maikla un Svētā Džordža ordeņa kavalieri. Šo apbalvojumu pasniedz tiem, kuri ir veikuši izcilu darbu ārzemēs vai, kā grāmatas autors, kosmosā. Tims Pīks ir bestsellera "Hello, is this Planet Earth?" autors. Tajā apkopotas no Starptautiskās kosmosa stacijas uzņemtās fotogrāfijas, un grāmata 2017. gadā ieguva Britu grāmatu balvu, kļūstot par gada grāmatu dokumentālo dzīvesstila darbu kategorijā. Tims ir precējies, un viņam ir divi dēli. Tims Pīks ar prieku paziņo, ka no grāmatas iegūtā peļņa tiks ziedota Prinča fondam – viņš ir arī šīs organizācijas sūtnis.
No angļu valodas tulkojis Gints Tenbergs.


Kerola Vordermane. Mācīšanās prasmes
Vai jūsu bērniem mācīšanās sagādā grūtības un nezināt, kā viņiem palīdzēt?

Kerolas Vordermanes ilustrētajā rokasgrāmatā “Mācīšanās prasmes” atklāts, kā mācīties efektīvāk, doti padomi, kā organizēt mācību procesu, iekārtot mācību vietu un veidot dienas režīmu, kā stiprināt motivāciju mācīties un pašpārliecību, uzlabot koncentrēšanās spējas un atmiņu, kā pārvarēt stresu. Vienkārši piemēri no reālās dzīves un skaidrojumi palīdz ieteikumus piemērot konkrētai situācijai un audzēknim.

Vecāki te atradīs noderīgus padomus, kā palīdzēt bērnam mācīties, savukārt pedagogi – idejas, kā skolēniem pilnveidot pašvadītas mācīšanās paņēmienus.

Grāmata būs lielisks palīgs ne tikai skolēniem, bet arī viņu vecākiem un pedagogiem pat sarežģītu problēmu risināšanā.

No angļu valodas tulkojusi Andra Muceniece.