Noslēdzas pirmās tikšanās projekta “Vējaina diena” ietvaros

15. un 16. janvārī ar skolēnu un pieaugušo auditoriju tikās Tautas frontes pirmais priekšsēdētājs, politiķis, žurnālists un publicists Dainis Īvāns un kino režisore Madara Dišlere.

Dainis Īvāns gan skolēnu, gan pieaugušo auditorijai stāstīja par savām Trešās Atmodas laika atmiņām – cik satraucoši un ticības pilni ir bijuši notikumi to hronoloģiskā secībā, sākot ar domu par brīvu Latviju un beidzot ar mērķa sasniegšanu. Savukārt Madara Dišlere dalījās gan savās bērnības atmiņās, piedzīvojot Baltijas ceļu, gan stāstos par savas pirmās kinofilmas “Paradīze 89” tapšanas gaitu.

M.Dišlerei un D.Īvānam atmiņas par Trešās Atmodas laiku ir krietni atšķirīgas. Madara to piedzīvoja vēl bērns esot, savukārt Dainim tajā laikā pašam jau bija bērni un stingra pārliecība par Latvijas brīvību. Tikšanās laikā ar pieaugušo auditoriju, D. Īvāns uzsvēra mūsdienu nepieciešamību pēc sabiedrotajiem, norādot, ka mēs savas valsts pastāvēšanas laikā esam spējuši izvēlēties pareizos sabiedrotos, jo bez pienācīgiem sabiedrotajiem pastāvēt ir ļoti sarežģīti, kur nu vēl paust savu nostāju kādā jautājumā. Jautāts par to, ko Dainis Īvāns domā par daudzu latviešu došanos uz svešām zemēm, viņš norādīja, ka varam būt laimīgi, ka ikvienam Latvijas iedzīvotājam pašam ir noteikšana pār savu brīvību – palikt šeit, doties pāri robežām, atgriezties vai neatgriezties.

Madara Dišlere savās atmiņās par piedzīvoto Baltijas ceļā bija emocionāla. Viņas atmiņās Baltijas ceļa notikumi ir diezgan lielas nesapratnes pilni – bažas par kara iespējamību, vecāki bieži dodas ārpus mājas, atstājot bērnus vienus, bažas par pārtikas pietiekamību. Veidojot filmu “Paradīze 89”, M.Dišleri bieži pārņēmušas spēcīgas emocijas, kas jūtamas arī filmas sižetā. Par mūsdienu jauniešiem Madara teic, ka viņi ir ļoti atvērti, pieņemoši un drosmīgi. Iespējams tādēļ, ka reti kura atmiņā ir ierakstīta cīņa par pēdējo maizes kumosu. Jauniešiem daudz kas kļuvis pieejamāks un pašsaprotamāks.

Projekta ietvaros plānotas tikšanās ar Trešo Atmodu saistītām personībām līdz pat maijam. Tostarp Gulbenes novada bibliotēkā būs skatāmas tematiskās izstādes. Uzzini informāciju par nākamajiem “Vējainas dienas” pasākumiem Gulbenes novada bibliotēkas mājas lapā www.gulbenesbiblioteka.lv, kā arī bibliotēkas sociālo tīklu kontos.

Projekts “Vējaina diena” tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai - 100” atbalstu.

Informāciju sagatavojusi:
Liene Baranovska,