Konstantīnam Kalnbērzam - 125

Ārsts terapeits, medicīnas zinātņu doktors Konstantīns Kalnbērzs dzimis 1893. gada 8. augustā Litenes pagastā. Pazīstamā traumatologa Viktora Kalnbērza tēvs un plastiskā ķirurga un traumatologa - ortopēda Konstantīna Kalnbērza vectēvs.

Pirmā pasaules kara gados devies uz Krieviju, kur izmācījies par ārstu. Tur saticis un apprecējis latviešu meiteni Mildu – abi nosūtīti strādāt uz Tuvas Tautas republiku, lai uzlabotu veselības aprūpi šajā reģionā. "Interesanti, ka Tuva tolaik bija neatkarīga valsts, kas vēl nebija iekļauta PSRS sastāvā. Kalnbērza vecāki tur saskārušies ar lielu pretestību Rietumu medicīnas metodēm, jo vietējie bija pieraduši, ka cilvēku dziedināšana ir šamaņu darbs. Viktors atceras, ka toreiz nošauts viņu ģimenes suns: "Tas bija brīdinājums: ja atņemsiet darbu šamaņiem, jūs gaida līdzīgs liktenis.""

(veselam.la.lv 3. jūl., 2018)

1940. gadā, atgriežoties Latvijā, Konstantīns kļuva par galveno sanitāro inspektoru un veselības ministra vietnieku. 1941. gada vasarā nācās atkal pārcelties atpakaļ uz Krieviju. Ģimene evakuējās ar pēdējo vilcienu, un Kalnbērzs vadīja māsu skolu Tirleānā (Baškīrijā), kur gatavoja medicīnas māsas Latviešu strēlnieku divīzijai. Savukārt pēc kara Kalnbērzs strādāja par pasniedzēju Rīgas Medicīnas Institūtā. Pētījis galvenokārt arteriālā asinsspiediena pārmaiņas.