Iz senajām avīzēm (aprīlis)

“Zvejnieka dēls” Gulbenē.
Laikraksta “Gulbenes Balss” 1940.gada 12.aprīļa numurs vēsta: “Ar lielu nepacietību Gulbenē gaidītās pirmās latviešu lielfilmas “Zvejnieka dēls” izrāde kino „Globus"  sākās 8.aprīlī un beigsies 14.aprīlī. “Zvejnieka dēls" Gulbenē gūst vislielākos panākumus, jo kinoteātris katru dienu līdz pēdējai vietai pārpildīts. Pirmā latviešu lielfilma sagādā lielu prieku un gandarījumu, ka pašu darīts darbs ir vērtīgāks un pārspēj daudzas citu tautu filmas.” Pirmo kino Gulbenē 1924.gadā atklāja Mārtiņš Purvietis, kino “Globus” darbojās vairāk kā 15 gadus. Darbību dažādos laikos uzsāka veseli 7 publiskie kino, pastāvēdami katrs tikai īsu laiku.  

Spodrības un mežu dienas Gulbenē.
Ik gadu Gulbenes novadā norisinājusies Spodrības nedēļa, par to liecina “Gulbenes Balss” raksts 1939.gada 21.aprīlī: “Gulbenes pilsētas valdes telpās pirmdien pulcējās uz apspriedi spodrības un mežu dienu komitejas locekļi, lai lemtu par spodrības un mežu dienu atklāšanu Gulbenē. Tāpat kā iepriekšējos gados Gulbenē Spodrības nedēļā nolēma uzkopt parkus un laukumus.” Parasti Spodrības nedēļu ievadīja referāti par tīrību un kārtību, kā arī dažādi demonstrējumi: kā viegli un ērti pārkrāsot dažādas lietas un kā iznīcināt insektus.

Gulbenē cels vienības namu.
1938.gada 22.aprīļa laikraksts “Gulbenes Balss” informē par Gulbenes namsaimnieku biedrības pausto iniciatīvu būvēt Gulbenē Vienības namu, jo “nebija vietas, kur pilnībā atraisīties Gulbenes rosīgai sabiedriskai dzīvei. Nebija piemērotu telpu, kur varētu risināties dažādās sanāksmes un sarīkojumi”. Dažādi pilsētas sarīkojumi notikuši skolu telpās, Gulbenes garnizona zālē. Lai vāktu ziedojumus Vienības nama celtniecībai, tika nodibināts šim nolūkam īpašs fonds, naudas vākšanai tika rīkotas arī brīvdabas izrādes. Nama projekta izstrādē savus ieteikumus deva arī toreizējais Valsts prezidents Kārlis Ulmanis. Tomēr 1940.gadā laikraksts informē, ka “sakarā ar apkārtējiem kara apstākļiem, materiālu trūkuma dēļ,  uz laiku būs jāatliek Vienības nama būve”.   

Sanita Jurkāne,
Gulbenes novada bibliotēka