Gulbenes zudušās industrijas jeb neapjaustais potenciāls

Turpinās pasākumi projekta “Zudušās industrijas” ietvaros, ko ar VKKF atbalstu rīko Gulbenes novada bibliotēka.

Aprīlī un maijā uz tikšanos Gulbenes novada bibliotēkā aicinājām Gulbenes alus darītavas un maizes ceptuves bijušos darbiniekus, lai kopīgi dalītos atmiņu stāstos. Maija pirmajā pusē Gulbenē viesojās biedrības Free Riga pārstāvji, kuri iepazīstināja ar tukšo ēku iedzīvināšanas iespējām.

31. maijā apmeklējām rūpnīcas “Straume” 4. cehu, kuru mums izrādīja tā ilggadējais vadītājs Dailis Kaparšmits. Kopīgi izstaigājām rūpnīcas teritoriju Brīvības ielā 77, iepazīstot telpas un fiksējot to pašreizējo stāvokli, kā arī izzinot ceha darbības vēsturi. Pateicoties iespējai iegūt augstāko izglītību, D. Kaparšmits apmeties uz dzīvi Gulbenē un sācis darba gaitas “Straumes” 4. cehā. Interesanti ir fakti par kādreizējo ražošanu gan 15. iecirknī (Svelberģī), kur bijusi lietuve, gan 16. iecirknī (Brīvības ielā 77), kur veikta dažāda veida montāža. Uzzinājām, kāda produkcija tikusi ražota šajos iecirkņos (piemēram, gludekļi – diennaktī saražoto gludekļu skaits varējis sasniegt pat 2000, piekaramās atslēgas, vējlukturi, virtuves kārbas, dažāda veida eņģes, pastkastes daudzdzīvokļu mājām, būri kanārijputniņiem un daudz dažādi sīkumi). Diendienā strādājuši 150 – 200 cilvēki, darbs ticis organizēts divās maiņās. Cehā darbojušies montētāji, štancētāji, gludekļu ražošanas brigāde, lējēji – melno metāllējēju brigāde – čuguna lējēji, arī krāsaino metālu lējēji.

Saruna izvērtās patiesi saistoša, apspriežot arī filozofiska satura jautājumus par dzīvi, Visumu, esību, diskutējot par mūsdienu sabiedrību – kā motivēt cilvēkus domāt, strādāt, radīt ko jaunu, par darba devējiem, darba ņēmējiem un tiem, kuri paliek pa vidu.

Atsaucību guva 7. jūnijā notikusī tikšanās ar Kuldīgas restaurācijas centra pārstāvi restauratoru – konsultantu Jāni Mertenu. Guvām ieskatu par arhitektūras un kultūras mantojuma saglabāšanu Kuldīgā, kā arī piedalījāmies loga ķitēšanas procesā.

Vasaras mēnešos turpinām apstrādāt iegūto informāciju, lai papildinātu novadpētniecības krājumu un veidotu digitālās izstādes Gulbenes novada bibliotēkas mājas lapā (ŠEIT).

Rudenī plānojam tikšanos ar pilsētvides un kultūras mantojuma lietpratējiem, lai gūtu zināšanas un dalītos pieredzē, kā saglabāt industriālo mantojumu, komunicēt ar pašvaldību, uzņēmējiem un arhitektiem.

Aicinām pieteikties rūpnīcas “Straume” 4. ceha darbiniekus, kuriem saglabājušies kādi fotoattēli saistībā ar darba procesu vai priekšmeti no savulaik ražotās produkcijas – gludekļi, virtuves kārbas, rotaļlietas utml.
Uz tikšanos Gulbenes novada bibliotēkā!

 

 

 

 

 

 

Inese un Herta,
Gulbenes novada bibliotēka