Eiropas diena “Globālie mērķi vietējā kopienā”

Eiropas dienā, 9.maijā, Gulbenes novada bibliotēkā tika atklāta globālā bibliotēka – globālās izglītības resursu krātuve, kā arī ceļojošā izstāde ar 17 ilgtspējīgas attīstības mērķu fotogrāfijām no pasaules un Gulbenes, Latvijas, aicinot ikvienu padomāt un salīdzināt kopīgas vērtības, tādas kā pārtika, tīrs ūdens, enerģija, dabas resursi, atšķirīgās valstīs un tepat pie mums.  Ikdienā pat neaizdomājamies par tik pašsaprotamām un arī globālām lietām, tomēr fakti ir dramatiski. Piemēram, ANO ir aprēķinājusi, ka 2050.gadā plastmasas jūrā būs vairāk nekā zivju…. Izstādi projekta “Globālie mērķi vietējā kopienā” ietvaros veidojusi Agneta Bordāne, Gulbenes novada bibliotēkā tā būs skatāma visu maija mēnesi, taču pēc tam tā ceļos tālāk pa novadu.

Savukārt globālā bibliotēka ir resursi par globālās izglītības tēmām, tādām kā atbildīgs patēriņš, veselība, mūžizglītība, dzimumu līdztiesība, atjaunojamā enerģija u.c. Bibliotēka pieejam ikvienam, taču īpaši būs noderīga skolēniem, studentiem, pedagogiem, tai skaitā pirmsskolas izglītības, nevalstiskajām, jauniešu organizācijām, ģimenēm ar bērniem. Šeit pieejami arī skolēnu zinātniski pētnieciskie darbi, par ko īpašs paldies Tirzas pamatskolai!  Aicinām arī citas skolas atsaukties un padalīties ar skolēnu zinātniski pētnieciskajiem darbiem par globālās izglītības tēmām. Esam arī apkopojuši dažādus tiešsaistes resursus, kuri ikvienam pieejami Gulbenes novada bibliotēkas mājas lapā, sadaļā “Datubāzes un e-resursi”

Pasākuma turpinājumā bija iespēja klausīties divus aizraujošus stāstus - no Latvijas Dabas fonda vadītāja Ģirta Strazdiņa par izpētes braucienu uz Sumatras salu Indonēzijā, izpētot eļļas plantāciju ietekmi uz dabu pasaulē, kā arī no Re:TV žurnālistes Ivetas Auniņas par kontrastu zemi – Ganu, aicinot klātesošos padomāt arī par tām ikdienā lietojamām pārtikas precēm, kas nāk no šīs zemes, kā arī lielisko Ganas grozu stāstu.  Pasākuma dalībnieki dalījās savās pārdomās par to, kā kādu viņi saredz savu vidi sev apkārt, un ko es kā indivīds varētu darīt.

Pasākumā piedalījās Gulbenes pašvaldības pārstāvji, pedagogi, interesenti, pasākumu vadīja Inga Belousa no biedrības “Zaļā brīvība”. Pasākumu organizēja Europe Direct informācijas centrs Gulbenē sadarbībā ar Gulbenes novada pašvaldību.

Indra Logina,
Gulbenes novada bibliotēka