"Ceļojums ar dzejniekiem Gulbenē" izstāstīts

14.septembrī Gulbenes ielās izskanēja Gulbenes novada bibliotēkas organizētais un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītais projekts “Ceļojums ar dzejniekiem Gulbenē”. Pasākums norisinājās Dzejas dienu ietvaros, pulcējot 8 dzejniekus un pulciņu dzejas mīļotāju un ceļotāju. Šāda ceļojuma idejas autore ir dzejniece Ērika Bērziņa, Rīgā Ceļojums ar dzejniekiem norisinājās 15.septembrī un jau 15 reizi!

Mēs ceļojumu sākām pie Goda bibliotēkas grāmatu plauktiem līdzās Gulbenes novada bibliotēkai. Klausītāju un garāmgājēju uzmanības ievirmota, savas dzejas rindas megafonā lasīja mūsu novadniece Anita Graumane (Druviena). Viņas dzejoļi līdz šim ir publicēti Vidzemes jauno literātu izdotajā krājumā "Nenoticiet savām acīm" (1992.g.), Gulbenes novada bibliotēkas literātu kluba “Autogrāfs” kopkrājumos un preses izdevumos.

Skanot aplausiem un koncentrējot uzmanību uz nākamo pieturas punktu, ceļotāji devās pie bijušās siltumtīklu kantora ēkas, lai klausītos Henrika Eliasa Zēgnera (Jelgava, Rīga) dzejas lasījumu. H.E. Zēgners ir dzejnieks, publicists, dīdžejs un mūziķis, kurš 2013.gadā izdeva debijas krājumu “Elementi”. Šī gada dubultceļotājs, jo 15.septembrī piedalījās arī Rīgas Ceļojumā ar dzejniekiem.

Tālāk, veroties Skolas ielas dīķa pīļu izdarībās, klausītājus ar ziemu baidīja Elīna Bakule – Veira (Piebalga, Rīga). Kā dzejniece E.Bakule – Veira literatūrā darbojas kopš 2002.gada un 2015.gadā par savu debijas dzejas krājumu “Zilonis okeāns” ir saņēmusi LaLiGaBas (Latvijas Literatūras gada balva) balvu nominācijā spilgtākā debija.

Savukārt tekstgrupas “Orbīta” dalībnieks, dzejnieks, redaktors un multimediju mākslinieks Artūrs Punte (Rīga) klausītājus pulcēja ap “Lattelecom” mājas soliņiem. Dzejnieks raksta krievu un latviešu valodā,  šoreiz gan piedāvājot savu dzejoļu latviskos atdzejojumus P. Draguna atdzejojumā, kā arī dzejoli krievu valodā. Artūrs Punte bija patīkami pārsteigts par Gulbenes ainavas dažādību.

Sasniedzot Dzilnas ielas ozolus, kas iezīmē barona ceļu, klausītāji mazliet nokļuva Latgalē, jo Raibīs jeb īstajā vārdā Oskars Orlovs (Rēzekne, Rīga), lasīja savu latgaļu valodā rakstīto dzeju. O.Orlovs ir latgaliešu multimākslinieks un literāts, rokgrupas “Kapļi” līderis. 2011.gadā debitēja ar stāstu krājumu “Pyrma syltī” un 2015.gadā izdeva otro stāstu krājumu “Zalta tesmiņi”, 2017.gadā iznāca dzejas krājums "Pistacejis", no kura arī tika lasīti dzejoļi.

Eiropas dārzā jeb Pūces skvērā Kreile (Preiļi, Murmastiene), klausītājus, priecējot ar siltiem un raibas valodas bagātiem dzejoļiem, veda dzejas ceļojumā caur dārziem un mežiem. Kreile pēc rēgu rakstniecības Rīgā ir atgriezusies pie dabas un pievērsusies lauku dzīvei, dzejai un kraftošanai.

Par ceļojuma pārsteiguma momentu parūpējās Gulbenes evaņģēliski luteriskās baznīcas draudzes pārstāvji, aicinot Rutu Štelmaheri (Jēkabpils) savu dzeju nolasīt baznīcā. Paldies par uzņemšanu! R.Štelmahere ir dzejniece un māksliniece, izdevusi 3 dzejoļu krājumus, jaunāko no tiem 2016.gadā (“Krekls”).

Ceļojuma noslēdzošais seanss risinājās Sarkanajā pilī, kur Helēna Kozlova (Saulkalne) klausītājus sasniedza ar stabulēm, zāles stiebriem, ģitāru un balsi, savijot mūzikas valodu un dzejas valodu poētiskā virpulī. H.Kozlova ir latviešu neatkarīgās mūzikas dziedātāja un dziesmu autore, muzicē gan solo, gan grupās “Skumju akmeņi” un “Levīti”.

Pēc muzikālajiem priekšnesumiem tika iedarbināts brīvais mikrofons. Brīvā mikrofona dalībnieku Ineses Strautmales un Viļa Graša-Kadiķa lasījumi dzirkstīja satīriskās un dzīvi apliecinošās noskaņās, priecīgi noslēdzot šo Ceļojumu.

  Vēl atceļā uz bibliotēku dalībnieki ieraudzīja ne vienu vien dzejas vērtu pieturas punktu, kas ļāva domāt, ka šis nebūs bijis pēdējais “Ceļojums ar dzejniekiem Gulbenē”. 

Paldies visiem dzejniekiem, kuri dalījās ar saviem radītajiem darbiem un mēroja ceļu uz Gulbeni. Paldies Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejam par Sarkanās pils burvīgo mansardu!

Liene un Herta,
Gulbenes novada bibliotēka

Foto no pasākuma ŠEIT.

“Ceļojuma ar dzejniekiem Gulbenē” atdzejas:

Artūrs Punte: "Pēc piedalīšanās Gulbenes “Ceļojumā ar dzejniekiem” radās sajūta, ka ir izdevies ieraudzīt pilsētas īsto seju – simpātisku un ne tik viegli ieraugāmu tās daļu. Organizatoriem izdevās izplānotais maršrutu tā lai tas aizvesetu dalībniekus un publiku lieliskā ekskursija patīkamā kompānijā. Jāuzteic daudzveidīgā dalībnieku izvēle – bija patīkami dzirdēt dzeju un dziesmas dažādās valodās, vērot atšķirīgus uzstāšanās manieres. Jācer, ka pasākuma tradīcija turpināsies un nākamos gadus pasākumu apmeklēs arvien vairāk Gulbenes un tuvējās apkaimes iedzīvotāju!"

Kreile: “Prieks par to, ka šis ceļojums, kas ved dzejnieku un lasītāju/klausītāju kopīgā piedzīvojumā, notiek ne tikai Rīgā. Otrs prieks bija dzejnieku dažādība – teju vai katrā pieturas punktā (kas arī bija pietiekami dažādi un interesanti) izskanēja dzeja, jau atkal atšķirīga no iepriekšējās pieturās dzirdētā. Domāju, ka katrs klausītājs varēja atrast savai ausij tīkamu. Trešais prieks, ka Gulbene šī ceļojuma laikā bija viesmīlīga. Un kopīgā “muzicēšana” - skaists pasākuma noslēgums. Kopuma silts un viegls pasākums.

Rutas Štelmahere: “Gulbenes autoosta man šķita teju pasaules mala, bet ekskursija pa Depo šarmantā Ilgoņa vadībā lika aizrauties elpai gan tiešā, gan pārnestā nozīmē.
Ja vēl kādreiz Gulbenē būtu ceļojums ar dzejniekiem, varētu izmantot sliedes, tvaika lokomotīvi un drezīnu. Sākumā pabiklā iepazīšanās ar dzejniekiem izvērtās par kaislīgu iemīlēšanos viņu dzejā. Un Gulbene šķita teju sirreāla vide, kurā pie bibliotēkas visi lasa akmens grāmatas, ir māja, kurā aug koks, āboli gozējas uz krēsla pie blokmājas, turpat dīķī peld pīles un skan Elīnes Bākules - Veiras vēl dziļāku apziņu modinoša dzeja. Kur baznīcā laipni gaidīti gan hercogi, gan dzejnieki, un muzejā iespējams muzicēt uz zāles stiebriem. Tā bija pastaiga, kurā izpletās telpa un laiks.”

Elīna Bākule-Veira, zīmējuma komentārs: “Gulbis izcelts no ūdens (kājās viņam gajkarodziņi), turpina peldēt pa paurkalnu, kājas iemērcis tajā skaistajā parkā vai dzejgalvā (abējādi). Ir gājkarodziņi sastājušies uz gājiešanu. Un iegrimis dzejnieks. Brilles peld kā televizori. Un apakšā divi burbuļi (varbūt no lielās zivsskatacīm, varbūt no dzejmutes, kas papeldējusi sāņus). 


Elīnas Bākules - Veiras zīmējums