"Īsti cilvēki sapņo"

26.aprīlī plkst. 15.00, Bibliotēku nedēļas kulminācijā, pasākumā “Īsti cilvēki sapņo”, būs iespējams mākslinieci Anitu Rupeiku satikt klātienē un piedalīties sapņu masku gatavošanas meistardarbnīcā “Par ko tu pārvērties, kad guli”. Pasākumu ar lasījumu gan maziem, gan lieliem bagātinās rakstniece Ieva Melgalve, par sapņainu muzikālo noformējumu ar dažādu interesantu mūzikas instrumentu palīdzību rūpēsies Dzintars Briedis.

Dzintars Briedis ir sapņotājs, kurš prot izlikties, ka ir reālists, dramaturgs, bijis vairāku amatierteātru režisors, šobrīd pievērsies elektronikai un radījis mikrotonālās mūzikas instrumentu “Bišu dēli” (Bee Board). Tā ir muzikālā MIDI klaviatūra, kurā pogas izvietotas šūnu struktūras veidā, pogām izmantota īpaša opto-mehāniskā tehnoloģija. Spēlējot, skaņas var iztēloties kā ģeometriskas figūras, paverot jaunas iespējas sistematizēt muzikālo informāciju.

Rakstniece Ieva Melgalve literārajai darbībai pievērsusies 12 gadu vecumā. Plašu rezonansi izpelnījās viņas publikācija laikrakstā "Izglītība un Kultūra" 1996. gada 4. aprīlī, prozas darbs "Definīcijas", kas saturēja necenzētu leksiku un kļuva par skandāla iemeslu, jo tika apbalvota Izglītības ministrijas rīkotā skolēnu jaunrades darbu konkursā.
Pirmais stāstu krājums "Bezzaudējuma punkts" (1999). Publicējusi arī dzeju, rakstījusi dramaturģiju (2005. gadā iestudēta I. Melgalves luga "Metāls". 2013. gadā izdota fantastikas luga "Necilvēki" ), šobrīd pārsvarā darbojas fantastikas žanrā (“Mirušie nepiedod", “Mēness teātris”, “Vēsais prāts”), raksta literatūru bērniem ("Bulta, Zvaigzne un Laī", “Mamma, kas apēda bērnus”), vada praktiskās nodarbības topošajiem literātiem "Literārajā Akadēmijā".

No 15.aprīļa Gulbenes novada bibliotēkā būs skatāma mākslinieces Anitas Rupeikas izstāde "Īsti cilvēki - grāmatas ilustrācijas". Izstādē būs redzami lielformāta darbi, kas tapuši kā Ievas Melgalves literārās pasaka “Īsti cilvēki” ilustrācijas. Pasaka šī gada sākumā izdota apgādā “Zvaigzne ABC” un pieejama arī bibliotēkā.

Par šo darbu tapšanu māksliniece saka : “Zīmējot ilustrācijas, es cenšos nevis vienkārši attēlot notikumus, kas aprakstīti tekstā, bet arī vizuāli papildināt tos. Strādājot ar Ievas Melgalves stāstu "Īsti cilvēki", man bija svarīgi vēl vairāk padziļināt sapņa sirreālo un maģisko sajūtu, savukārt cilvēku tēlus veidot tā, ka jebkurš var atrast tajos savu līdzinieku.”

Anita Rupeika mācījusies Jāņa Rozentāla mākslas vidusskolā, Latvijas Mākslas akadēmijā, kur studējusi grafiku (bakalaura un maģistra grāds), strādājusi par animatori, veido ilustrācijas bērnu grāmatām (“Mamma, kas apēda bērnus”, “BIKI BUKS – Vilnītis Rūķītis”, “Latviešu tautas pasakas”, “Supergovs piedzīvojumi”, u.c.), kā arī citiem izdevumiem. Piedalījusies grupu un individuālās izstādēs daudzviet Latvijā un citviet Eiropā. 2018.gadā nominēta Jāņa Baltvilka balvai.

Herta,
Gulbenes novada bibliotēka