Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa izskanējusi Gulbenes novada bibliotēkās

Gada vistumšākajā laikā vairākos tūkstošos publiskajās un skolu bibliotēkās Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs vienlaicīgi tiek iedegtas sveces un lasīta kopīgi izvēlēta grāmata.

Šogad Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas tēma bija “Nākotne Ziemeļos”, un tā notika no 14. - 20. novembrim. Pirmdiena, 14. novembris, bija  lielā lasīšanas diena, kurā daudzās bibliotēkās bērni iepazina puisēnu Gārmanu, kurš baidījās uzsākt skolas gaitas. Bibliotekārīte Solvita saka: “Klusums lasīšanas laikā – tas nozīmē, ka bērniem ir interesanti! Arī saruna pēc lasījuma ar bērniem – par pagātni, par nākotni, bija interesanta”. Lasījumā otrajā daļā bērni rakstīja vēstules sev – par to, kā jūtas šajā brīdī, mēģināja prognozēt nākotni, laika apstākļus utt. Ir apsolīts, ka nākamajā gadā tieši tajos datumos, kad šogad notika lasījums, sev adresētās vēstules viņi paši atvērs un izlasīs !

Emmi Iteranta grāmatas ”Ūdens atmiņa” fragments bērnos raisīja diskusiju un šī problēma lika aizdomāties, kā izšķērdējam dabas resursus. Stāsts lika aizdomāties par dzīvi nākotnē par piesārņojumu, ko mūsdienās radam, ūdens lielo patēriņu, tehnoloģiju un naftas izzušanu un dažādām citām problēmām, kas cilvēci sagaida nākotnē.

Bez lasījumiem bibliotēkas organizēja arī citas aktivitātes, piemēram, Litenes bibliotēka, domājot,  kā mēs dzīvojam, ko mēs atstāsim aiz sevis, vai šķirojam atkritumus, Litenes pamatskolas bērniem organizēja tematisku  ekskursiju pie litenietes Annas Zīles, kura no tukšām stikla pudelēm savās mājās  ir uzmūrējusi žogu, mājai piebūvīti un citas saimniecībā noderīgas lietas. Citā pasākumā bērni izgatavoja atslēgu piekariņus, grieza un līmēja sniegpārsliņas.

Tirzas pagasta bibliotēkā bija skatāma bērnu zīmējumu izstāde "Nākotnes vīzijas Ziemeļu valstīs". Šoreiz zīmējumu autori bija Gulbīša vidusskolas 4.-9.klašu skolēni.  Zīmējumi tika veidoti karikatūru tehnikā, kas dažviet papildināti ar tekstu.

Staru bibliotēkas bērni veidoja kolāžas. Dažādi pasākumi notika arī Beļavas, Lejasciema, Stāķu, Druvienas, Galgauskas un Sveķu internātskolas bibliotekās.

Nedēļas galvenais uzdevums ir ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana. Vairāk par šo  Ziemeļvalstu un Baltijas valstu bibliotēku projektu – www.bibliotek.org