Tikšanās LNB bibliotekāru stāvā – dažādie mediji: graudi, draudi un pelavas

Otrdien, 24. janvārī, plkst. 11.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēku un informācijas zinātņu lasītavā notiks kārtējais cikla "Tikšanās bibliotekāru stāvā: jaunieguvumi un pieredze" pasākums. Tēma – mediju saturs un tā izvērtēšana. Par bibliotēku nozares speciālistiem aktuāliem un praktiskiem jautājumiem uz sarunu aicināta mediju eksperte, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, Komunikācijas studiju katedras vadītāja Dr. sc. soc. Anda Rožukalne.

Plaši atvērtajā mūsdienu publiskajā telpā arvien biežāk saskaramies ar pēdējā laikā populāro jēdzienu medijpratība. Teorētiskajā literatūrā rakstīts, ka medijpratība ir prasme uztvert, saprast, analizēt, strukturēt un vērtēt saņemtos mediju vēstījumus, lai spētu atšķirt melīgu informāciju no ticamas, uztvert galveno domu un zemtekstu, efektīvi meklēt informāciju, strukturēt to un arī pašiem radīt kvalitatīvu saturu. Liekas pašsaprotami, ka šīs prasmes piemīt visiem profesionāliem un mūsdienīgiem bibliotekāriem. Tomēr – vai mēs līdz galam iedziļināmies mediju satura niansēs, protam atlasīt un klientiem (tajā skaitā jauniešiem un nepieredzējušiem informācijas lietotājiem) piedāvāt pašu vērtīgāko un ticamāko, īpaši šobrīd – laikā, kad informācija reizēm kļūst nomācoša un kā lavīna brāžas mums pāri lielā ātrumā un visās iespējamās formās un izpausmēs?

Kā atšķiras dažādi mediji? Kāpēc un kā rodas viltus informācija? Kā saprast mediju vides struktūru? Kas ir troļļi un kā tos atpazīt? Ko nozīmē kritiskā domāšana mediju jomā? Kā orientēties daudzveidīgajā informācijas starpnieku – mediju – klāstā? Kas atšķir profesionālu žurnālistiku no cita veida mediju informācijas, un kāpēc tas ir tik svarīgi? Kam vispār mūsdienu informatīvajā telpā var ticēt un kā neuzķerties uz safabricētas informācijas vai maldinošām sensācijām? Kā izvērtēt sniegtās informācijas kvalitāti un izvēlēties uzticamus avotus? A. Rožukalnes stāstījumā dzirdēsim atbildes uz gan šiem, gan citiem jautājumiem.

Pasākuma apmeklētāji varēs noklausīties arī LNB Bibliotēku attīstības centra galvenās bibliotekāres Elitas Vīksnas sagatavoto informāciju – nelielu pārskatu par nozares lasītavā pieejamiem ar mediju darbu saistītiem poligrāfiskajiem izdevumiem.

Aicinām pievienoties sarunai visus, kam tēma liekas saistoša un aktuāla!

Šoreiz arī līdz šim nebijusi iespēja: ja Jums ir jautājums, kurš nav starp iepriekš minētajiem, rakstiet pasākuma organizatoriem (anda.saldovere@lnb.lv) un mēs nodosim jautājumu ekspertei jau pirms tikšanās – viņa ir izteikusi gatavību sagatavot atbildes arī uz šādiem jautājumiem!