3.-4.klases grāmatas

Četras otas: gadalaiku dzejoļi bērniem. Uldis Auseklis

Ulda Ausekļa dzejoļu krājums bērniem vēsta par Latviju, tās mainīgo, skaisto un neatkārtojamo dabu, kas ir pilna dzīvību un skaistuma, ko joprojām kāds neaizmirst sargāt. Tā stāsta par nerimstošo mainību – četriem gadalaikiem.

Grāmatas burvība slēpjas arī citā četriniekā – dzejniekam tuvu, mīļu un spilgtu Latvijas mākslinieku – Alekseja Naumova, Signes Ērmanes, Gundegas Muzikantes un Ilzes Dambes – ilustrācijās. “Katrs mākslinieks ar savu rokrakstu, katrs ar savu skatījumu un savu mīļumu pret četrām Latvijām – gadalaikiem. Atšķirīgi un neatkārtojami, katrs ar savu dabu, dažādību un brīvībām”, saka Uldis Auseklis.

“man ir dotas
četras otas
un to krāsās brīvi atvijas
manas četras Latvijas”


Rozija un Musa, meitene un zēns. Mihaels de Koks

Katru reizi, kad Rozija vaicā mammai, kur pazudis tētis, tā smagi nopūšas un atbild, ka tētis ir devies uz tālu zemi un nevar ar viņām sazināties. Flāmu rakstnieka Mihaela de Koka stāsts “Rozija un Musa, meitene un zēns” vēsta par kādu ģimeni, kurā mammas meli meitai ved pie citiem meliem, attālinot vienu no otras. Meli ģimenē Rozijai liek meklēt patiesību par tēva prombūtni ārpus tās - kopā ar draugu Musu un kaimiņieni Hēmelreiku. Vēl vairāk, Musa palīdz Rozijai atšķetināt tēva pazušanas iemeslu, dodoties viņai līdzi arī uz cietumu satikt tēvu. Musa ir īsts draugs, varonīgi klusējot par Rozijas atklājumiem, jo mamma turpina stāstīt, ka tētis ir aizbraucis uz ārzemēm... Autors uz šo situāciju mēģina raudzīties ar bērna acīm – godīgi, bez samākslotības un tieši, piešķirot grāmatai spilgtu savdabību un realitātes auru.

“Piedod, mammu. Rozija klusām saka. Es Tev tik labprāt būtu visu izstāstījusi. Man arī žēl, mamma atbild. Un zini... Tev ir taisnība. Man vajadzēja pateikt, kur ir Tavs tētis.”

“No šodienas mums vienmēr jābūt godīgām. Mamma izlsien gaisā rādītājpirkstu. Lai arī cik grūti tas ir. Vienmēr būt godīgām.”

Mihaels de Koks (1972) raksta lugas un romānus gan bērniem, gan pieaugušajiem, ir vairāk nekā 20 grāmatu autors. Viņa daiļradi raksturo precīzā valodā un skaidrs sižets, kas bērnam, ņemot palīgā iztēli, ļauj uzburt grāmatu varoņu gaitas, kurās tam jāsastopas ar smagām problēmām un jāgūst godīgas atbildes uz neērtiem jautājumiem. Latviski ir tulkota viņa grāmata “Vecmamma, kas vislaik samazinājās”.

2018. gadā stāsts  “Rozija un Musa, meitene un zēns” Beļģijā ir piedzīvojis ekranizāciju, un filmas veidotāji to piesaka kā mūsdienīgu stāstu par divu bērnu draudzību, solidaritāti un drosmi.


Eva, Niks un es. Anna Volca

“Eva, Niks un es” ir asprātīgs un dzīvesgudrs stāsts par desmitgadīgu bērnu mazajiem piedzīvojumiem un lielajiem pārdzīvojumiem.

Šis ir stāsts par visdīvaināko vasaru manā dzīvē. Viss sākās ar to, ka Niks no piektās klases mani pirmo reizi uzrunāja. Turklāt manas tantes kāzās! Un tajā pašā dienā Eva pēkšņi gribēja kļūt par manu draudzeni. Tas bija pilnīgi nesaprotami, jo šī iedomīgā meitene prot vienīgi strīdēties. It īpaši ar savu nākamo pamāti. Pēc tam notikumi sekoja cits citam: es nozagu raibu vistiņu, zāģēju kokus Evas dārzā un sapratu, ka esmu iemīlējusies. Bet tad šis briesmīgais negadījums visu sagrieza ar kājām gaisā...

Annas Volcas grāmatas ar prieku lasa gan bērni, gan pieaugušie. Bērnus un pusaudžus aizrauj varoņu neparastie, brīžiem pat trakie piedzīvojumi un spilgtie tēli. Pieaugušie novērtē autores bagāto valodu, humora pilno stāstījumu un psiholoģiski precīzo darbības attēlojumu.
Šķietami ikdienišķi notikumi ar laiku iegūst dziļāku nozīmi. Autore bērniem saprotamā un aizraujošā veidā runā par attiecībām ģimenē, par draudzību un mīlestību. Vai ir viegli atzīt savu vainu un spēt izlabot pieļautās kļūdas?
“Eva, Niks un es” ir dzīvespriecīga un sirsnīga grāmata ar laimīgām beigām.

Nīderlandiešu rakstniece Anna Volca (Anna Woltz) ir populāra un iemīļota bērnu grāmatu autore. Viņa dzimusi 1981. gadā Londonā. Volcas darbi tulkoti daudzās valodās, piemēram, angļu, vācu, franču, slovēņu, norvēģu, dāņu, ungāru un japāņu. Rakstniece ir saņēmusi vairākas literārās balvas: Vlag en Wimpel 2014; Luchs-Preis 2015; Nienke van Hichtum Award 2015; Gouden Griffel 2016 u.c.

No nīderlandiešu valodas tulkojusi Irēna Aramina.


Meitene, kas gribēja izglābt grāmata. Klauss Hāgerups

Anna ir gandrīz desmit gadus veca, un viņai ļoti patīk lasīt grāmatas. Tāpat kā vienai no viņas labākajām draudzenēm – bibliotekārei Monsenas kundzei. Kādu dienu Monsenas kundze pastāsta Annai par to grāmatu likteni, kuras guļ bibliotēku plauktos neviena nelasītas, – tās tiek iznīcinātas. Anna aizdomājas, kas notiek ar cilvēkiem, kas “dzīvo” šajās grāmatās. Vai arī viņi pazūd? Tā tas nevar palikt! Grāmatas ir jāglābj. Bet kā?

Šis ir brīnumains, krāšņi ilustrēts stāsts par mīlestību uz grāmatām un tiem, kas tajās mīt, lasīšanas gardēžiem jebkurā vecumā.

No norvēģu valodas tulkojusi Marta Roķe.


Augstāk par zemi. Zane Volkinšteine, Baiba Grīnberga

Izdevniecība “Droši un Koši” laidusi klajā grāmatu par Rīgu un tās virsotnēm, ko ģimenes var izmantot gan kā ceļvedi Rīgas torņu iepazīšanai, gan kā aizraujošu lasāmvielu, gan kā uzziņu literatūru. “Augstāk par zemi” ir izklaidējošs stāsts par kolorītu trīsbērnu ģimeni, kas apmeklē Rīgas virsotnes un, risinot savas privātās drāmas, daudz uzzina par Rīgas arhitektūru, vēsturi un dažādām jomām, kas saistītas ar attiecīgu namu funkcijām.

Grāmata ir domāta ģimenēm un skolas vecuma bērniem, un tā radīta ar mērķi vienkāršā un tēlainā valodā runāt par kultūras mantojumu un vēsturi, kā arī parādīt, ka ideju pasaulē visas mākslas un zinātnes ir savstarpēji saistītas. Pateicoties divkrāsu tekstiem, ir iespēja izvēlēties – lasīt pamatstāstu, lai uzzinātu, “kā viss beigsies”, vai ļauties enciklopēdiskai šķirstīšanai “pa diagonāli”. Grāmatā ir 60 lappuses, un ik atvērumā publicētas ilustrācijas – pilsētas skati un arhitektūras objekti, ko māksliniece Agnese Aljēna zīmējusi akvareļtehnikā. Tieši zīmējums pretstatā fotogrāfijai ļauj pilsētu pētīt lēni un pamanīt īpašās detaļas. 


Plastmasas huligāni. Agnese Vanaga

Čiekurkalna puikas Klāvs un Intars nejauši sastop plastmasas maisiņu Dusmukuli, kurš izrādās ne tikai dzīvs un runīgs, bet arī pikts - viņš ir izsviests mēslainē un nu, tāpat kā neskaitāmi citi maisiņi, bezdarbībā klimst pa ielām, pinas koku zaros un plunčājas peļķēs. Kā izglābt pasauli no šiem plastmasas huligāniem?
Grāmatu ilustrējusi māksliniece Līva Ozola.